piątek, 14 grudnia 2012

Czym jest leasing zwrotny i czy warto wziąć auto w leasingu samochodów używanych?

Autorem artykułu jest Doradca Kredytowy


Aktualnie coraz częściej spotykamy się z pojęciem leasingu. Coraz popularniejszy wśród właścicieli firm staje się leasing samochodowy, zwrotny czy też samochodów używanych.

Jeżeli w firmie posiadamy nieruchomości, maszyny lub samochody i mamy zapotrzebowanie na dodatkowy kapitał na np. rozwój przedsiębiorstwa, leasing zwrotny jest idealnym rozwiązaniem. Ma on podwójne korzyści. Po pierwsze, nadal możemy korzystać z pojazdów, maszyn czy nieruchomości, a z drugiej strony zyskujemy na nich potrzebne środki pieniężne.

Leasing zwrotny nie jest niczym innym jak odsprzedaniem środka firmie leasingowej z równoczesnym zawarciem umowy o możliwość dalszego korzystania z środka. W taki sposób firma szybko uzyskuje pieniądze na przedsięwzięcie lub też środki niezbędne do utrzymania płynności finansowej w firmie.

Biorąc pod uwagę leasing samochodowy, jest to nic innego jak nabycie w dzierżawę auta od wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm. Jest on bardzo korzystny dla firm szczególnie pod względem podatkowym. Aktualnie rzadko które przedsiębiorstwo decyduje się na zakup aut np. służbowych. Bierze je zwyczajnie w leasing.

Leasing samochodów używanych

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest leasing samochodów używanych. Ta forma finansowania jest dużo tańsza od nabycia nowego auta. W przypadku aut używanych, w leasing brane są pojazdy poleasingowe. Autami takimi dysponują wszystkie firmy leasingowe. Auta te zostały po tych, którzy kiedyś użytkowali już samochód z takiego źródła, ale nie zdecydowali się skorzystać z opcji wykupu. W tym przypadku spotkać się możemy również z leasingiem zwrotnym, który oznacza, że pojazd zostaje odsprzedany firmie leasingowej przy zaznaczeniu, że nadal możemy korzystać z samochodu.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kredyty unijne dla firm. Czy warto?

Autorem artykułu jest Maciej Kowalski - Płock


Dziś bez inwestowania w rozwój firmy nie ma szans na skuteczną walkę z konkurencją. Dlatego też coraz więcej firm zaciąga kredyty unijne, które mają umożliwić inwestcje w nowe technologie oraz zwiększenie produkcji, a przy tym mają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyty unijnePożyczki unijne są realizowane poprzez różnego typu fundacje oraz fundusze europejskie. Ich celem jest zwiększenie konkurencyjności oraz rozwój mikro i małych przedsiębiorstw, które dzięki tym kwotom będą w stanie zwiększyć swoje przychody oraz kadrę pracowniczą.

Jedną z fundacji, która realizuje tego typu kredyty jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, której zdaniem jest wspieranie przedsiębiorstw z obszarów rolniczych różnych regionów Polski. Fundacja ta realizuje liczne projekty, które współfinansowane są ze środków funduszy europejskich, a ich głównym celem jest zachęcenie ludzi z obszarów wiejskich do otwieranie działalności gospodarczej  w regionie.

Na ten cel od FDPA można uzyskać nie tylko bezzwrotne dofinansowanie na start firmy, ale również nisko oprocentowane pożyczki, które w kolejnym etapie działalności przedsiębiorstwa pozwolą na inwestycje. W przypadku kredytu z FDPA oprocentowanie w skali roku wynosi od 5,09%, a maksymalna kwota jaką możemy uzyskać jednorazowo to aż 240 000 złotych. Niskie oprocentowanie to nie jedyna zaleta kredytu unijnego od FDPA, ponieważ równie dużym atutem jest brak skomplikowanych formalności, jakie będziemy musieli poczynić, aby uzyskać pożyczkę od Fundacji oraz bardzo krótki czas oczekiwania na decyzję, który trwa maksymalnie 5 dni od złożenia wniosku.

Przykład pożyczki unijnej od Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa jest jednym z wielu, ponieważ w Polsce realizowanych jest kilkanaście podobnych programów, które są alternatywą dla pożyczek bankowych.

---

Nisko oprocentowane kredyty unijne dla firm Płock i nie tylko!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym jest hipoteka odwrócona?

Autorem artykułu jest anna bobak


Odwrócona hipoteka stała się ostatnio „modna” albo przynajmniej próbują nas do tego przekonać banki swoimi reklamami w telewizji i na plakatach. Czym jest odwrócona hipoteka i dlaczego banki tak chętnie proponują ją swoim klientom? 

Zgodnie z zasadą działania tego rodzaju hipoteki, właściciel nieruchomości zrzeka się praw do niej po śmierci w zamian za co otrzymuje comiesięczną lub jednorazową wypłatę z banku lub innej instytucji finansowej. Wszystko odbywa się na zasadzie umowy notarialnej tak, aby nikt nie czuł się oszukany i aby nie mógł oszukać drugiej strony. Zabezpieczeniem w tym wypadku jest sama nieruchomość.

Odwrócona hipoteka w naszym kraju dotyczy osób z prawem własności do nieruchomości lub ułamkowym prawem do części nieruchomości lub z prawem wieczystego użytkowania nieruchomości czy też ewentualnie ze spółdzielczym prawem własnościowym do lokalu.

Projekt ten jest bardzo korzystny z punktu widzenia osób w wieku podeszłym, chorych lub samotnych, którzy samodzielnie dysponują prawem własności do zajmowanego przez siebie lokalu. W ich przypadku pieniądze wypłacane co miesiąc za nieruchomość na zasadzie podobnej do emerytury czy renty dają szanse na godne przeżycie starości.

Dalej jednak pojawia się wiele obaw związanych z tą działalnością. Co z sytuacją, gdy krótko po zawarciu umowy dojdzie do zgonu osoby podpisującej umowę? Wynikałoby wtedy z tego, iż nieruchomość zostanie przekazana za bezcen. Jednak, zgodnie z projektem, prawni spadkobiercy zmarłego mają pół roku na ewentualne spłacenie kredytu, a bank będzie miał obowiązek poinformowania ich o takiej możliwości za pośrednictwem ogłoszenia w prasie oraz swojej strony internetowej.

Naturalnie, wiele kluczowych założeń dotyczących odwróconej hipoteki zależy od banków przygotowujących rynkową ofertę. W każdym z banków zatem możemy spotkać się z mniej lub bardziej przychylną dla nas opcją wyceny nieruchomości. W ostatecznym rozrachunku, odwrócony kredyt hipoteczny to produkt dla ludzi, którzy nie mają rodziny mogącej pomóc w opiece i załatwieniu spraw mieszkaniowych.

---

Pomoc prawna oraz profesjonalne porady prawne z zakresu prawa administracyjnego - e-prawnik.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mieszkanie z licytacji komorniczej

Autorem artykułu jest anna bobak


Jakie są powody licytacji komorniczej mieszkania? Najczęstszym powodem jest brak możliwości spłaty zobowiązań przez  dłużnika. Wystawienie nieruchomości na licytację Jest jednym ze sposobów zaspokojenia należności wierzyciela, stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu. 

Zazwyczaj zadłużenie właścicieli mieszkań, które zostają skierowanw na licytacje komornicze, wynika z zalegania ze spłatą rat kredytu hipotecznego, bankructwa przedsiębiorcy, niezapłaconych weksli czy odszkodowań.

Zgodnie z prawem nie tylko nieruchomości dłużników trafiają na licytacje komornicze. Licytacja może się zdarzyć także wówczas,  jeżeli licytowana nieruchomość będzie należała do kilku współwłaścicieli, w tym do dłużnika. Sytuacja ta należy raczej do rzadkości. Również brak porozumienia przy rozwodzie może z uwagi na wzajemne pretensje i konflikty spowodować, że rozwodnicy nie będą w stanie ustalić, jak podzielić mieszkanie. Wówczas sąd może orzec o sprzedaży mieszkania na licytacji i podziale sumy pomiędzy byłych małżonków.

Innym przykładem licytacji mieszkania mogą być uciążliwi sąsiedzi. Niewłaściwe zachowanie właściciela mieszkania, wykraczające poza porządek domowy wspólnoty mieszkaniowej, może spowodować tę nieprzyjemną konsekwencję. Art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali stanowi, że: „jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości”.

---

Licytacje komornicze - aktualne obwieszczenia licytacji komorniczych nieruchomości i rzeczy ruchomych.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl